سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب انواع ساختار های سبکی است که به عنوان مکمل و پوششی برای سقف اصلی طبقات بکار می روند. 

کاربرد سقف کاذب چیست؟

اصلی ترین کاربرد سقف کاذب  پوشش سقف اصلی سازه و رسیدن به مشخصات فنی مورد نظر طراح است. از طرفی سقف های کاذب کی پلاس به واسطه تولید صنعتی، مشخصات و اسناد فنی استانداردی دارند. به این ترتیب می توان این ساختار ها را در محاسبات طراحی و اجرا وارد کرد. 

همچنین با مزیت هایی که سقف کاذب در طراحی و اجرا فراهم می کند به گزینه ایده آل مکمل سقف اصلی بدل می شود. این ساختارهای درای وال جایگزین بسیار مناسبی برای سقف رابیتس و گچ می باشند. سرعت بالا و راحتی اجرا، تنوع و امکان انتخاب، امکان آکوستیک (جاذب صدا)، کاهش وزن سازه و ایمنی زلزله، انعطاف و هزینه پایین تر از جمله مزیت ها هستند.

انواع سقف کاذب

ساختار های سقف کاذب بطور کلی به انواع یکپارچه و مشبک تقسیم بندی می شوند که در مزیت های اصلی اشتراک دارند. اما با توجه به مشخصات مورد نیاز طرح و محصولاتی که در اجرای آن بکار گرفته می شود ویژگی های متفاوتی به ساختمان اضافه می کنند.

سقف کاذب یکپارچه

سقف کاذب یکپارچه از زیرسازی فولادی سبک و معلق با مقاطع U ،L و C استفاده می کند و صفحات روکش دار گچی در یک یا دو لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز حاصل می شود.

انواع سقف کاذب یکپارچه کی پلاس : 

سقف کاذب یکپارچه D112a.i
سقف کاذب یکپارچه با سازه گذاری یک طرفه
سقف کاذب خود ایستای D131.ir
سقف زیر سقف خود ایستا
سقف کاذب مشبک
در سقف کاذب مشبک با از سازه های سپری T شكل به صورت شبكه ای برای زیرسازی استفاده می شود. این سازه به وسیله آویزهای قابل تنظیم، به سقف اصلی متصل می شود. 

سپس تایل های سقفی به صورت وزنی درون این شبكه قرار می گیرند. فضای خالی پشت سقف كاذب، امكان استفاده از لایه عایق را فراهم می کند و می توان مشخصات عملکردی نظیر جذب صوت بالا دست یافت.

مزایای سقف کاذب

سریع و به صرفه هستند
اجزای پیش ساخته سیستم های درای وال (ساخت و ساز خشک) بصورت صنعتی تولید می شود. به همین دلیل در محل اجرا به کمترین مقدمات و آماده سازی نیاز دارند.

این مزیت نسب به روش های سنتی مقدار قابل توجهی صرفه جویی در زمان و هزینه درپی دارد. بطوریکه با حداقل نیروی انسانی می توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. ساختار های درای وال از ابتدا با این رویکرد طراحی و بهینه سازی شده اند تا ساخت و ساز را تسهیل و سرعت ببخشند.

حق انتخاب های متنوعی فراهم می کنند 
تفاوتی نمی کند که به دنبال چه سبک طراحی برای استفاده در محیط باشیم. بدون شک می توان پوشش و رنگ های متناسب آن سبک را بر سقف های کاذب استاندارد اجرا کرد و امکان انتخاب از طیف وسیعی رنگ و پوشش فراهم است. می توان فضای مناسب جانمایی نور ها را تعبیه و سبک های مختلف نورپردازی را با آنها اجرا کرد. سقف های کاذب طرح پذیری بالایی برای نورپردازی های یکدست و حتی پیچیده دارند.

با فرصتی که در اختیار طراحان قرار می گیرد، می توان زیبایی را برای محیط های مسکونی، و روشنایی استاندارد را برای دفاتر کاری فراهم کرد. فضاهای کاری معمولا وسیع هستند و اختصاص بخشی از سقف های کاذب به نورپردازی روشی معمول برای حفظ تعادل و استاندارد روشنایی در محیط کار است.

به راحتی نصب می شوند
سقف های کاذب استاندارد به راحتی نصب می شوند. کافیست ویدیو نصب سقف های کاذب کی پلاس را مشاهده کنید تا با روند نصب آنها آشنا شوید.

این سهولت اجرا، محدود به نصب نیست. در صورتی که نیاز به تعمیر، تغییرات ظاهری، اضافه کردن نورپردازی، یا دسترسی به تاسیسات بین سقف اصلی و سقف کاذب و فضای بین دو سقف باشد نیز کار به راحتی انجام خواهد شد.

می توانند تنظیم شرایط آکوستیکی محیط را برایتان فراهم کنند
یکی از کاربرد های متداول سقف کاذب تنظیم شرایط آکوستیکی محیط از طریق جذب صوت است. در این حالت از تایل های آکوستیک (جاذب صوت) استفاده می شود. این صفحات به دلیل هدایت صوت از طریق سوراخ های روی تایل به فضای پشت سقف کاذب، بخشی از امواج صوتی را مستهلک می نمایند. 

در صورت استفاده از لایه پشم سنگ بر پشت تایل، جذب صوت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. برای اطلاعات بیشتر می توانید “دفترچه بهسازی صوتی ساختمان با کی پلاس” را بررسی کنید.

با حفظ دسترسی به فضای تاسیساتی، آن را می پوشانند
تایل های سقفی به واسطه وزن خود است که در درون شبکه فلزی سقف کاذب معلق قرار گرفته اند. و با برداشتن تایل ها امکان دسترسی سریع و آسان به فضای پشت سقف کاذب فراهم است. 

در یک ساختار استاندارد سقف کاذب قرار گرفتن تاسیسات در این فضا و دفن نشدن آن در داخل ساختارها مزیت فراوانی محسوب می شود. و علاوه بر رفع مشکل خوردگی، کاهش هزینه تعمیرات، دسترسی به تاسیسات، و تعمیر و نگهداری حین بهره برداری ساختمان را نیز آسان می کند.

مزایای سقف کاذب کی پلاس
ساختار های سقف کاذب کی پلاس علاوه بر موارد بالا مزایای زیر را هم فراهم می کنند:

ایمنی در برابر زلزله
سه عامل مهم در طراحی ایمنی در برابر زلزله دخیل هستند: تعریف موقعیت جغرافیایی منطقه، وضعیت خاک بستر و نوع ساختمان. بیش از ۹۰% خاک ایران در برابر خطر احتمالی وقوع زلزله قرار دارد. طبق تعریف آیین نامه زلزله ایران عناصری مثل سقف های کاذب علاوه بر سبک بودن باید شکل پذیر نیز باشد.

در ساختار سقف های کاذب کی پلاس، تامین این شکل پذیری در حرکت رفت و برگشتی زلزله با حفظ ایستایی سقف و عدم آسیب رساندن به دیوار های پیرامونی تامین می شود.

محاسبات نشان می دهد که سقف های کاذب یکپارچه کی پلاس به خوبی در برابر شتاب هایی به بزرگی g 0.5 خود مقاومت و پایداری نشان می دهند. این در حالی است که شتاب مبنای طرح در زلزله خیزترین نقاط ایران حداکثر g 0.35 است.

 مهمترین عوامل در مقاومت این ساختار در برابر زلزله، سبکی وزن آن و بهره گیری از اتصالات و مهارهای استاندارد و مستحکم می باشد. وزن این نوع سقف ها بسیار کم بوده به طوری که این مقدار برای ساختار تک لایه با پنل ۱۲.۵ میلیمتری کمتر از ۱۵ کیلوگرم بر متر مربع می باشد.(با احتساب وزن زیر سازی). برای اطلاعات بیشتر به دفترچه “بهسازی لرزه ای ساختمان با کی پلاس” مراجعه شود.

دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح :
رعایت کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان مانند عملکرد صوتی، حرارتی و رفتار جداره در برابر حریق، کمیت های مکانیکی مانند حداکثر ارتفاع مجاز، ظرفیت پذیرش بارهای طره ای و رفتار لرزه ای، و مقاومت در برابر رطوبت، نقش بسزایی در فراهم کردن آسایش و بهره برداری مناسب از ساختمان دارند.

کمیت های مذکور در تمامی ساختارهای کی پلاس مطابق با روش های استاندارد آزمایش شده و از طریق مدارک و اسناد فنی این شرکت قابل ارائه می باشند.

به علاوه، برای دستیابی به کمیت های خاص، ساختارهای ویژه ای قابل طراحی است. این ویژگی اجازه می دهد طراحان و سازندگان، معیار های فنی مورد نظر خود را در طراحی و اجرای ساختمان پیاده سازی کنند و به کمیت هایی نظیر میزان عبور حرارت، صوت و مقاومت در برابر حریق  کنترل داشته باشند. این امکان غالبا در ساختار های سنتی فراهم نیست.

انعطاف معماری :
این ساختارها از نظر معماری بسیار منعطف بوده و قابلیت اجرای انواع قوس و شکست را دارا می باشند. همچنین این قابلیت در ساخت سقف های معلق تزئینی (دکوراتیو) کاربرد ویژه دارد. بدون شک، خصوصیت اخیر مهمترین مزیت ساختار سقف کاذب یکپارچه کی پلاس، به ویژه در کشوری با معماری غنی همچون ایران به شمار می رود. این ساختار دارای قابلیت پذیرش انواع اشکال و طرح های تزئینی است و طرح ها حتی در مرحله بهره برداری از بنا نیز قابل اجرا می باشد.

آدرس ارتباطی ما

آدرس : شعبه یک : خیابان شصت متری نبش گلستان دوم

          شعبه دوم :

 تلفن   : 07433232375      07136350476

موبایل : 09358304100      09171411239

ایمیل  : new.designkplus@gmail.com

در خبرنامه سایت عضو شوید

با وارد کردن ایمیل خود اولین نفری باشید که از رویدادهای ما با خبر می شوید